Публікуємо цикл авторських матеріалів Наталії Черкашенко «Гендерні стереотипи очима сучасного студентства», підготовлених на основі проведеного нею соціологічного дослідження*
Гендерні стереотипи постійно використовуються у кожній сфері нашого життя. Існує величезна кількість джерел, із яких ці установки можуть транслюватися, осідати в людських головах та отруювати розум.
Завдяки проведеному опитуванню студентської молоді* нам вдалося визначити основні чинники появи гендерних стереотипів. Так, більшість респондентів (88%) вважає, що наші стереотипні уявлення формують знання та досвід, які ми отримуємо у процесі виховання від старших членів родини. 49% респондентів (187 осіб) одним із найвпливовіших факторів назвали журналістські матеріали, а 45% (172 особи) вказали на рекламу. Дійсно, медіа постійно відтворюють образи чоловіків та жінок, наділяючи їх стереотипними характеристиками, які впливають на несвідоме в людях і диктують те, як поводитися та яким соціальним нормам слідувати. Значна частина опитаних (43%) вказала кінематограф як фактор впливу, а 25% назвала друзів та наше оточення. Серед інших відповідей є такі варіанти: життєвий досвід, приклад стосунків між батьками, патріархальна система, історичний спадок від СРСР, біологічний детермінізм, консервативний устрій сім’ї тощо.
Аналіз отриманих у ході опитування результатів дає підстави збагнути, на що варто звернути особливу увагу та чого остерігатися. Трансляція гендерних стереотипів відбувається найчастіше через медіа та за допомогою первинних агентів соціалізації – батьків. Буденність і повсюдність названих інструментів впливу дає нам можливість краще фільтрувати інформацію та ефективніше боротися з нав’язаними деструктивними нормами.
*Р.S. Опитування «Гендерні стереотипи очима студентства» було проведено соціологинею Наталією Черкашенко, магістранткою ОП «Медіакомунікації» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, у вересні 2022 року. В анкетуванні взяли участь 382 студенти трьох українських університетів: ЧНУ ім. Б. Хмельницького, ЧНУ ім. Ю. Федьковича та КНТЕУ різних напрямів підготовки. За даними офіційних інтернет-сторінок загальна кількість студентів цих ЗВО складає 58 600 осіб, яких ми вважатимемо в дослідженні генеральною сукупністю. Вибірка (випадкова) у 382 опитаних дала похибку у 5% при ймовірності 95%.
Пізнавально та цікаво, дякую!