Як стати успішним журналістом? (фейлетон)

10 Лютого, 2019

В еру новітніх технологій та активного використання інтернету стати журналістом може кожен. Тепер не обовязково бути Бенджаміном Франкліном, аби заснувати своє видання. У часи оцифровування все стало простішим. Для цього навіть не має потреби виходити з дому, «протирати штани» в університеті чи мати талант до писання текстів. Усе, що вам потрібно старенький телефон із камерою, а на всяк випадок ще кулькова ручка, яка пише, та блокнот (раптом техніка все-таки підведе). А для того, щоб ви точно стали успішним журналістом дотримуйтеся декількох наших порад.

 

  1. 1Заведіть сторінку у всіх можливих соціальних мережах. Саме інтернет та його комунікативні можливості забезпечать вам успіх в один (можливо, трішки більше) клік. І я не жартую. Найперше почніть із «Фейсбуку». Для успішного журналіста важливо мати хоча б тисячу френдів, які будуть репостити, лайкати та коментувати ваші журналістські потуги. А щоб точно «засвітитися» почніть і самі активно все те робити на сторінках ваших друзів. Коли вами почнуть захоплюватися, можете завести свій блог, до якого запрошуйте всіх френдів, яким і самі ставили «сердечка». І не забувайте одне з найважливіших правил успішного журналіста: «Не май сто карбованців, май сто друзів у фб».
  2. Коли у вас з’явився блог, можете вже вважати себе журналістом (поки що не успішним, але не забувайте, у вас є аудиторія у всіх соціальних мережах, яка чекає ваші «шедеври»). Отож почніть наповнювати блог матеріалами. Пишіть багато. Зараз головне не якість, а кількість. Якщо довго не будете писати, то про вас забудуть. Репостість свої «шедеври» на сторінку у «Фейсбуці». При цьому не забудьте відзначити усіх друзів, яким буде цікава ваша писанина (та й тим, кому не цікава теж, бо більше людей побачить допис), зазначте геолокацію та оберіть настрій: натхненно.
  3. Цікавтеся подія вашого міста. Але не дуже. Тому що усім, звісно, цікаво читати про ваші душевні страждання та домашні клопоти. Успішні журналісти не зізнаються, але на «душевних» темах і стають популярними. Коли дізнаєтеся ситуацію у вашому місті, можете почати критикувати владу. Поки що до журналістських розслідувань вам далеко, але ви вже близько до того, щоб почати писати аналітику чи художню публіцистику. Не знаєте, що це? То не проблема – прийде час і вас осяє.
  4. Використовуйте ваш телефон із камерою. Писали ви багато, вже набили руку, тому скоро з-під вашого пера будуть виходити тільки «шедеври», гідні Нобелівської премії. А поки що вам потрібно удосконалити писанину фотографіями, бо ера цифрових технологій вимагає, щоб було менше тексту, а більше «картінок». Ви спитаєте, а чого ж я скільки писав оце? І відповідь проста: бо успішний журналіст має вміти писати, навіть якщо піде працювати на телебачення.
  5. Фотографуйте ще більше, ніж писали. Так-так, ви правильно прочитали. Фотографій має бути багато, щоб було з чого обирати. Отож діставайте ваш айфон та починайте робити світлини. Звісно, ніхто не сперечається, що ви першокласний фотограф, досвід якого налічує тисячу світлин квіточок та котиків. Але практика ще нікому не заважала. Не переймаєтеся, якщо деякі фото виходять не чіткими, ви ж не успішним фотографом хочете бути, а журналістом. А вони роблять багато світлин навіть, якщо не зізнаються в цьому.
  6. Тепер можете трішки понити. Це обов’язковий складник успішності журналіста, не дивуйтеся. Списавши гору паперу, а в нашому випадку, стерши клавіатуру ноутбуку, та забивши всю пам’ять смартфона розмити, однотипними фотографіями (серед яких є поодинокі, гідні ваших «шедеврів»), ви, звісно, занепали духом. «І далася мені журналістика», – ця думка буде безжально вбивати все ваше натхнення та відганяти музу. Але не піддавайтеся. Не здавайтеся. Краще трішки понийте друзям про те, як складно бути популярним журналістом, розкажіть про дедлайни, які горять (не зважайте, якщо у вас нічого не горить, бо буде горіти як тільки ви станете успішним). Найкраще «плакатися» людині, яка близька до журналістики, бо вона вас не тільки зрозуміє, а й погладить по голівці, бо ж ви такий талановитий та наполегливий.
  7. Тепер, коли ви знову в строю, коли у вас супер-пупер тексти й багато фотографій, можете пропонувати свої матеріали відомим виданням. Не переживайте, якщо листи з відмовами доведеться кидати в спам чи видаляти з пошти. Це нормально, бо не кожен може оцінити ваш талант. І якщо вас досі десь там, де ви дуже хотіли, не опублікували, значить не «достойні вони вашої нобелівської писанини». Якщо перед вами закривають двері, то лізьте у вікно. Ви ж бо журналіст.
  8. Коли вас нарешті опублікували, ви можете собою пишатися. Ще кілька кроків і ви станете успішним журналістом. Тепер залишилося налагодити зв’язок з редактором. Він буде робити з вашим текстом жахливі речі: видалятиме цілі шматки, змінюватиме заголовок, який ви плекали кілька годин, та повністю перепише лід (але разом з тим і пояснить вам, що це взагалі таке). Не засмучуйтеся, бо якщо ви – цар, то редактор – це бог.
  9. Якщо після тривалої співпраці, редактор запропонує вам місце журналіста в їхньому виданні, то вітаю, ви стали успішним журналістом. Тепер у вас є аудиторія, яку назбирали у «Фейсбуці», власний блог, класні тексти та фото, а також найголовніше (!) – посвідчення журналіста та заробітна плата.
  10. Не зважаючи на те, що ви стали успішним журналістом продовжуйте писати, адже у журналістиці текст – це те ж саме, що священне письмо. Тепер можете не зважати на правки редактора та його рекомендації, бо ж ви – успішний. Головне, що вас читають люди.

 

Якщо ви дотримувалися цієї інструкції, тоді гарантовано стали успішним журналістом. Тепер ніякі «Таймс» чи «Вог» не зможуть «устоять» перед вашим талантом.Коментарі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі дописи: